
Informacje i opracowania
Obowiązki po stronie wystawcy faktury korygującej
Sprzedawca towaru / usługodawca może obniżyć podstawę opodatkowania już w momencie wystawienia faktury korygującej, pod tym jednak warunkiem, że z posiadanej dokumentacji wynikać będzie, że uzgodnił on z nabywcą towaru / usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy tych towarów / świadczenia tych usług i faktura korygująca jest zgodna z tą posiadaną dokumentacją.
Jeżeli w okresie, w którym wystawiona została faktura korygująca podatnik nie będzie posiadał stosownej dokumentacji, obniżenia podstawy opodatkowania dokona za ten okres rozliczeniowy, w którym dokumentację taką uzyska.
UWAGA: warunku posiadania dokumentacji nie stosuje się w przypadku:
- eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów;
- dostawy towarów i świadczenia usług, dla których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium Polski;
- sprzedaży: energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, gazu przewodowego, usług dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, usług dystrybucji gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 24-37, 50 i 51 załącznika nr 3 do Ustawy VAT;
Obowiązki po stronie otrzymującego fakturę korygującą
Nabywca towaru lub usługi, w przypadku wystawienia przez jego kontrahenta faktury korygującej in minus zobowiązany jest do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług lub warunki stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze zostały uzgodnione. Tym samym nie moment otrzymania faktury, a moment uzgodnienia warunków obniżenia podstawy opodatkowania determinuje obowiązek korekty VAT naliczonego.